زبان های برنامه نویسی

نحوه تسلط بر زبان های برنامه نویسی

قطعاً این روز ها کد نویسی یکی از مهارت‌های ضروری است که در آینده بسیار مفید خواهد بود زیرا این عمل خوب فکر کردن را به همه یاد میدهد. در این مقاله نکاتی را با شما در میان می گذاریم که به کمک آن‌ها می‌توانید بر زبان های برنامه نویسی تسلط پیدا کنید. وقتی بتوانید یک زبان را به خوبی یاد بگیرید، درک کردن سایر زبان‌ها آسان‌تر خواهد شد.

مستندات را مطالعه کنید

ابتدا باید اصول مربوط به آن زبان را بخوانید تا با نحوه‌ی کارکرد آن آشنا شوید. اگر قبلاً یک زبان برنامه نویسی را یاد گرفته‌اید، می‌توانید از این بخش عبور کنید. مطمئناً کسی که یک زبان بلد است، می‌تواند مستندات را خیلی سریع‌تر از یک فرد مبتدی بررسی کند. به دنبال یاد گرفتن متغیرها، توابع، حلقه‌ها و کلاس‌ها باشید. وبسایت W3schools دارای مستندات بسیار خوبی از زبان‌های زبان‌های برنامه نویسی مختلف است، بنابراین نگاهی به آن بیاندازید.

زبان های برنامه نویسی

مطالب آموزشی خوب

وقتی اصول پایه‌ای مربوط به یک زبان را پشت سر گذاشتید، باید یک دوره‌ی آموزشی مناسب را تماشا کنید. این دوره باید زبان مورد نظر را به طور عمیق تحت پوشش قرار دهد. دوره‌های آموزشی باید شامل تمام اصول پایه‌ای بوده و موضوعات پیشرفته را نیز مورد بررسی قرار دهند. اگر آن دوره بتواند نحوه ساخت یک پروژه را نشان دهد، واقعاً به نفع شما خواهد شد. پی بردن به نحوه کارکرد این زبان در یک اپلیکیشن می‌تواند درک بهتری از آن زبان را در اختیار شما قرار دهد.

ساخت پروژه

برای ساختن پروژه به استاد شدن در یک زبان برنامه نویسی احتیاج ندارید. با فهمیدن اصول اولیه هم می‌توانید ساختن یک سری چیزها را شروع کنید. ساختن بازی پاسور یا ماشین حساب می‌تواند با توجه به سطح مهارت‌های شما در این بازه زمانی ایده خوبی باشد. هر چه مهارت شما در یک زبان بیشتر شود، می‌توانید پروژه‌های پیشرفته‌تری را آغاز کنید. بهترین راه یادگیری، ساختن پروژه است. در این مسیر با موانع بسیاری مواجه می‌شوید و اشتباهات زیادی می‌کنید اما به تدریج راهکارهای غلبه بر آن‌ها را پیدا خواهید کرد. کارهای شما با این روش بهتر مدیریت می‌شوند و انجام دادن آن‌ها در آینده آسان‌تر خواهد شد.

ساختار داده‌ها و الگوریتم‌ها

درک کردن ساختار داده‌ها و الگوریتم‌های مربوط به هر زبان بسیار اهمیت دارد. تمام مصاحبه‌های شغلی شما به این موضوعات مربوط می‌شود. باید بهترین زمان استفاده و نحوه بکارگیری ساختارهای داده را به خوبی بلد باشید. باید با برخی از الگوریتم‌های محبوب مانند جستجوی دودویی، DFS و BFS آشنا باشید. اگر به تازگی وارد صنعت علوم کامپیوتر شده باشید، فهمیدن این موضوعات می‌تواند کمی دشوار باشد. با این حال منابع آنلاین بسیاری در اینترنت وجود دارد که می‌توانید برای یادگیری از آن‌ها کمک بگیرید.

الگوریتم ها

چالش‌های زبان های برنامه نویسی

این بخش با مورد قبلی در ارتباط است زیرا اکثر چالش‌های کد نویسی به ساختار داده و الگوریتم‌ها مربوط می‌شود. با یاد گرفتن اصول مربوط به ساختارهای داده و الگوریتم‌ها، چالش‌های کدنویسی را شروع کنید. این چالش‌ها در ابتدا بسیار سخت خواهند بود اما با انجام پرسش‌های روزمره بهتر می‌شوید. سوالات کدنویسی می‌تواند برای شما عالی باشد زیرا در مصاحبه‌ها نیز سوالات مشابهی از شما پرسیده می‌شود. آن‌ها تقریباً از یک الگو پیروی می‌کنند. بنابراین با پی بردن به این الگوها می‌توانید مصاحبه‌های خود را آسان‌تر پشت سر بگذارید. منابع مورد علاقه من برای انجام دادن چالش‌های کد نویسی LeetCode و AlgoExpert است. LeetCode رایگان بوده اما یک ورژن پولی با امکانات بیشتر نیز دارد. برای AlgoExpert به خرید اشتراک نیاز دارید اما مطمئناً ارزش هزینه کردن را خواهد داشت.

با دنبال کردن این 5 مرحله می‌توانید به هر زبان برنامه نویسی مسلط شوید. قطعاً برای یاد گرفتن اولین زبان برنامه نویسی خود به زمان بیشتری نیاز دارید بنابراین عجله نکنید. مطمئن باشید پروسه یادگیری زبان‌ها به تدریج آسان‌تر خواهد شد.

چه امتیازی به این مقاله می‌دهید؟

از رای

بدون امتیاز


نوید سیفی
نوید سیفی عاشق کد و کدنویسی

پست های مشابه

دیدگاه و پرسش

هنوز دیدگاهی ثبت‌نشده
اکسپلوریت • کدنویسی حرفه ای و بدون دردسر
ما هر روز کلی مطالب آموزشی جالب در اینستاگراممون منتشر می‌کنیم! مشاهده پست های اینستاگرام