کدنویس حرفه ای

چگونه یک کدنویس حرفه ای شویم؟

کدنویس حرفه ای؛ به گفته جیسون سی مک دونالد:«به جای نوشتن پیام‌های زیبا برای خطاها، باید کدی را بنویسید که به چنین پیام‌هایی نیاز ندارد.»

اگر یک مهندس نرم‌افزار هستید یا در مسیر تبدیل شدن به یک مهندس حرفه‌ای نرم‌افزار قرار دارید، باید بدانید که با هر سطحی می‌توانید از روش‌های گفته شده در این مقاله از اکسپلوریت استفاده کنید. قطعاً این روش‌ها به شما کمک بزرگی خواهد کرد تا به یک کدنویس حرفه ای تبدیل شوید. قبل از اینکه با بهترین متدها و شیوه‌های کد نویسی آشنا شویم، باید ببینیم که اصلاً چرا به برنامه نویسی نیاز داریم.

آیا متدهای برنامه نویسی اهمیت دارند؟

دستورالعمل‌هایی که در برنامه نویسی وجود دارد، می‌تواند به مهندسان نرم‌افزار در رسیدن به موفقیت بیشتر کمک کند. اگر استانداردهای مشخصی برای کد نوشتن وجود نداشته باشد، افراد مطابق با روش‌های خود عمل خواهند کرد. این موضوع در نهایت اثرات نامطلوب زیر را به همراه خواهد داشت:

 1. مشکلات امنیتی
 2. مشکلات عملکردی
 3. مشکلات نگهداری

بنابراین بیایید بدون معطلی این شیوه‌ها را با یکدیگر مطالعه کنیم.

انواع متدها در کدنویس حرفه ای

متدها جزو قوانین یا دستورالعمل‌هایی هستند که باید هنگام کدنویس حرفه ای از آن‌ها پیروی کنید. این متدها براساس سال‌ها تجربه و مطالعه گردآوری شده است. 5 متد اصلی در کد نویسی به شرح زیر است.

 1. یونیت تست
 2. کیفیت کد
 3. بازبینی کد
 4. کنترل نسخه
 5. ادغام مداوم

تمام این متدها با یکدیگر ارتباط دارند. پس در ادامه مقاله با هر یک از این موارد آشنا خواهیم شد:

1. یونیت تست

یونیت تست

 

روش یونیت تست روشی است برای آزمایش کردن یک واحد. واحد چیست؟ واحد کوچک‌ترین قطعه کدی بوده که می‌تواند به طور منطقی در یک سیستم ایزوله شود. ما در این روش می‌توانیم به کمک یک قطعه کد کوچک، کد اصلی را تایید کنیم. حال این واحد می‌تواند یک کلاس، تابع، ماژول، API و غیره باشد. توسعه دهندگان می‌توانند خیلی راحت کدهای اصلی خود را تغییر یا بهبود داده و سپس آن‌ها را با اجرای یونیت تست بررسی کنند.

2. کیفیت کد

کیفیت کد

یک کدنویس حرفه ای هنگام کد نوشتن باید به قابلیت نگهداشت آن دقت داشته باشد. کدهای ما باید خوانا و قابل درک باشند. کدهای باکیفیت می‌توانند عملکرد برنامه را بهبود بخشیده و سناریوهای احتمالاً اشتباه را نیز شناسایی کنند. ما می‌توانیم کیفیت کدهای خود را با استفاده از شناسه‌های بامعنا، کاهش پیچیدگی کدها، اضافه کردن کامنت و حذف کدهای تکراری بهبود ببخشیم.

3. بازبینی کد

یک کدنویس حرفه ای همیشه کد های خود را مورد باز بینی قرار میدهد، باز بینی کد چیست؟ به عمل هدفمند برنامه نویسان برای بررسی کردن کدهای یکدیگر، بازبینی کد گفته می‌شود. معمولاً هدف از این کار، پی بردن به نقاط ضعف و نقص‌ کدهاست. فرآیند توسعه نرم‌افزار به کمک بازبینی کد سریع‌تر و آسان‌تر صورت می‌گیرد. بازبینی کد باعث بالاتر رفتن کیفیت کدهای شما نیز می‌شود. این مسئله را مد نظر داشته باشید که بازبینی به معنای انتقاد کردن از توسعه دهنده‌ی مورد نظر نیست.

4. کنترل نسخه

سیستم کنترل ورژن Git

سیستم کنترل ورژن Git

در کدنویس حرفه ای استفاده از سیستم های کنترل ورژن خیلی کارآمد و حیاتی است. معمولاً کنترل نسخه را با نام کنترل منبع نیز می‌شناسند. کنترل نسخه، فرآیند ردیابی و مدیریت تغییرات فایل‌ها در طول زمان است. سیستم‌های کنترل نسخه (VCS) به ابزارهایی گفته می‌شود که برای کمک به تیم‌ها در کارهای موازی طراحی شده است. Git یکی از معروف‌ترین ابزارهای نرم‌افزاری برای کنترل نسخه است. این موضوع به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا کدها را آزادانه تغییر داده و بهبود ببخشند. با کمک این ابزارها چندین برنامه نویس می‌توانند روی یک دیتابیس با هم همکاری کنند و شما را به یک کدنویس حرفه ای تبدیل کند.

5. ادغام مداوم

ادغام مداوم (CI) به خودکارسازی ادغام تغییرات کد در یک پروژه نرم‌افزاری گفته می‌شود. ادغام مداوم را می‌توان یک متد توسعه نیز در نظر گرفت. این پروسه به شما کمک می‌کند تا مشکلات موجود در پروژه‌ی خود را زودتر تشخیص داده و فوراً آن‌ها را برطرف کنید.

مزایای استفاده از این متدها به عنوان یک مهندس نرم‌افزار

این 5 مورد جزو متدهای کد نویسی هستند. شما باید هنگام ساختن یک اپلیکیشن یا نرم‌افزار از این متدها استفاده کنید. بکار بردن این موارد در زندگی حرفه‌ای شما بسیار مفید خواهد بود. در اینجا برخی از مزایای استفاده از این متدها را برای شما فراهم آورده‌ام:

 • موثرتر بودن
 • کاهش یافتن خطر شکست
 • کاهش پیچیدگی
 • سهولت در نگهداری

نتیجه

همیشه از این 5 متد در پروژه‌های کاری خود استفاده کنید. مطمئناً بعد از بکارگیری این روش‌ها، روند توسعه‌ی بهتری را تجربه خواهید کرد.

چه امتیازی به این مقاله می‌دهید؟

از رای

بدون امتیاز


نوید سیفی
نوید سیفی عاشق کد و کدنویسی

پست های مشابه

دیدگاه و پرسش

هنوز دیدگاهی ثبت‌نشده
اکسپلوریت • کدنویسی حرفه ای و بدون دردسر
ما هر روز کلی مطالب آموزشی جالب در اینستاگراممون منتشر می‌کنیم! مشاهده پست های اینستاگرام