توسعه فردی

نکاتی که به شما در توسعه فردی کمک میکند

تیم اکسپلوریت بیش از هشت سال است که در صنعت برنامه نویسی مشغول است. ما در این مسیر توسعه فردی فهمیدیم که بخش فنی، چالش برانگیزترین موضوع برای ما نیست. و می بایست خلاقیت های فردی اعضای تیم را افزایش دهیم.

شما نیز در طول فعالیت خود می‌توانید در مقالات، وبلاگ‌ها و دوره‌های آموزشی به دنبال مطالب مورد نظر خود بگردید. از نظر ما استفاده از فرصت‌ها، داشتن اعتماد به نفس، ایجاد انگیزه، صحبت کردن و سخنرانی در جمع جزو بخش‌های چالش برانگیز به حساب می‌آید.

در ادامه این مقاله، مشکلات و چالش هایی که ما با آن مواجه بودیم را برایتان بازگو میکنیم تا شما نیز بتوانید در زمینه توسعه فردی خودتان قدم مهم و جدی بردارید. پس با ما همراه باشید.

استرس شدید هنگام شرکت در جلسات

احتمالا با این مشکل مواجه بودید که وقتی به تازگی شروع به کار می کنید، احتمالاً با خیلی از اصطلاحات فنی حوزه کاری خود آشنایی ندارید. اگر نتوانید موضوع بحث را متوجه شوید، تمرکز خود را به آسانی از دست خواهید داد و دچار استرس شدید و نا امیدی می شوید.

برای عبور از این مشکل سعی کنید همیشه اصطلاحات جدید را یادداشت کنید تا بعداً در مورد آن مطالعه کنید و یاد بگیرید. با این روش هرگز تمرکز خود را از دست نمی دهید. بعد از شرکت در هر جلسه، چند دقیقه وقت بگذارید و مباحث جدید را برای یادگیریدر اولویت قرار دهید.

توسعه فردی

عدم صحبت کردن در جلسات

هنگام برگزاری جلسات کاری کوچک و بزرگ هر چه بیشتر در جلسات سکوت کنید، مسیر موفقیت و پیشرفت خودتان را بیشتر به تعویق خواهید انداخت. ما نباید همیشه شنونده باشیم چون با این کار نمی‌توانیم خودمان را به چالش بکشیم و نکات بسیاری را یاد بگیریم. بعضی از اوقات در جلسات می‌کنیم گاها خواستیم که سوالاتی را بپرسیم اما حس می کنیم اگر این سوالات را بپرسم، احمق به نظر می‌رسیم.

کاری که میتوانید در این باره انجام دهید این است که چند روز قبل از برگزاری جلسه روی یک کاغذ سوالات خود را بنویسید و حداقل یک سوال در طول جلسات بپرسید. این سوال می‌تواند هر چیزی باشد. با این روش اعتماد به نفس شما بالاتر خواهد رفت و احساس خوبی خواهید داشت. بنابراین وقتی یک سوال ذهن شما را درگیر می‌کند، بدون تردید آن را مطرح کنید.

خلاقیت در رشد کردن

سعی کنید هیچوقت خودتان را دست کم نگیرید. هرگز به این فکر نکنید که نمی‌توانید در رسیدن به اهداف جدید در تیم کمک کنید. تازه‌کار بودن بدین معنا نیست که نمی‌توانید کار های فوق‌العاده‌ای را پیشنهاد دهید و ایده پردازی کنید. شاید شما بتوانید یک دیدگاه جدید یا پیشنهادات خوبی را برای بهبود برخی پروژه ها ارائه دهید. در مورد چیزهای مختلف سوال بپرسید و در مورد آن ها مطالعه کنید. باز سعی کنید پیشنهادات خود را در جایی یادداشت کنید. هر از چند گاهی فهرست خود را مرور کنید. وقتی چیزهای بیشتری را یاد گرفتید، می‌توانید از آن موارد استفاده کرده و آن‌ها را با تیم خود در میان بگذارید.

ایجاد انگیزه

حفظ انگیزه برای هر فردی یک چالش فوق‌العاده محسوب می‌شود. اکثر اوقات با بالاترین پتانسیل خود کار کنید. برای بهبود بخشیدن توانایی‌هایتان تحقیق کرده و مفاهیم جدیدی را برای یادگیری پیدا کنید. ممکن است بعضی روزها با تنبلی از زیر بار مسئولیت‌ها فرار کنید و کارهایتان را بصورت مطلوب انجام ندهید. اما سعی می‌کنید به خودتان انگیزه دهید تا دوباره در مسیر درست قدم بردارید. این را هم در نظر بگیرید که هیچکس نمی‌تواند هر روز با بیشترین توان خود کار کند. اما هرگز اجازه ندهید این احساس دائمی شود، زیرا روی اهداف شما تاثیر های مخربی خواهد داشت.

در توسعه فردی سعی کنید اهداف خود را به خاطر بسپارید. سعی کنید بهترین باشید و چیزهای جدید را تجربه کنید و یاد بگیرید. فرصت‌ها را غنیمت شمرده و از آن‌ها بهترین استفاده را داشته باشید. هر وقت که به انگیزه نیاز داشتید، جملات انگیزشی را در ذهن خود مرور کنید. راه حل بعدی تغییر دادن چیزهای موجود در پیرامون شما میتواند باشد. گاهی اوقات برای انگیزه دادن به خود تصویر دسکتاپ، تم گوگل و کمی از فضای کاری‌ خود را تغییر می‌دهید.

توسعه فردی

همیشه بنویسید

ما در گذراندن زندگی حرفه‌ای خود و هنگام توسعه فردی با اطلاعات زیادی سر و کله می زنیم. گاهی اوقات به کار گرفتن تمام این اطلاعات می‌تواند گیج‌کننده باشد. اما نوشتن همان چیزی است که به ما در این راه کمک می کند. این که میگویند در برنامه نویسی باید همه چیز را حفظ کرد یک حرف بسیار اشتباه است. سعی کنید مطالب را تا حد امکان یادداشت کنید. سازماندهی کردن آن ها در کنار افکارتان به شما کمک بزرگی خواهد کرد. شاید نوشتن یک فرآیند اضافی به نظر برسد اما در درک کردن مسائل مفید خواهد بود. وقتی با موارد پایه‌ای آشنایی پیدا کردید، می‌توانید فقط موارد مهم را یادداشت کنید.

تجربه کسب کنید

بسیار افراد باتجربه‌تر از شما در توسعه فردی در دنیا وجود دارد اما شما همچنان می‌توانید به عنوان یک مهندس نرم افزار رشد کنید. یکی از جملاتی که در پیمودن مسیر شغلی به کمک شما می آید، این است:

« آنقدر وانمود کن تا آن را به واقعیت تبدیل کنی»

آنقدر ادای افراد با اعتماد به نفس را در بیاورید تا واقعاً یک روز به چنین شخصی تبدیل شوید. گاهی اوقات وقتی به جلسات می‌روید خودتان را انسانی با اعتماد به نفسی جلوه دهید. حتی وقتی قبل از صحبت کردن احساس استرس دارید، اجازه ندهید دیگران به این حس پی ببرند.

با اعتماد به نفس جلوه دادن خودتان بسیار با اهمیت است. این کار باعث می‌شود تا دیگران بیشتر روی شما حساب باز کنند. این مسئله علاقه‌ی شما را به آن موضوع نشان می‌دهد و همکاران‌تان نیز شما را برای انجام آن کار راهنمایی خواهند کرد. این مسئله اعتماد به نفس شما را به مرور زمان بالا خواهد برد.

همیشه از افراد کمک بگیرید

یک فرد با تجربه می‌تواند به شما در درک مفاهیم فنی، نحوه عملکرد تیم و پیشرفت کردن کمک قابل توجهی کند. این اشخاص می‌توانند بازخوردهای سازنده‌ای را به شما ارائه دهند و باعث پیشرفت‌تان در زمینه‌های مختلف شوند.

توسعه فردی

و در آخر مبحث توسعه فردی

در توسعه فردی شما هم مانند ده ها نفر دیگر وقتی کار خود را به عنوان یک مهندس نرم افزار یا برنامه نویس آغاز می‌کنید، مسائلی همچون اعتماد به نفس، ارتباط با اشخاص، ایجاد انگیزه و خلاق بودن می‌تواند چالش برانگیز باشد. ما همیشه باید از اهداف خود آگاه بوده و برای رسیدن به آن‌ها تلاش کنیم. شاید مهم‌ترین توصیه‌ی من به شما این باشد که هرگز نباید عجله کنید. وقت بگذارید و چیزهای مختلف را بیاموزید.

اگر شما نیز کارهای خاصی را برای رشد فردی خود انجام میدهید حتما در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

چه امتیازی به این مقاله می‌دهید؟

از رای

بدون امتیاز


نوید سیفی
نوید سیفی عاشق کد و کدنویسی

پست های مشابه

دیدگاه و پرسش

هنوز دیدگاهی ثبت‌نشده
اکسپلوریت • کدنویسی حرفه ای و بدون دردسر
ما هر روز کلی مطالب آموزشی جالب در اینستاگراممون منتشر می‌کنیم! مشاهده پست های اینستاگرام