میکروسرویس

میکروسرویس چیست؟ + 5 زبان برای توسعه آن

میکروسرویس چیست؟ یکی از بهترین راه های برنامه نویسی برای حل مسائل بزرگ این است که آن ها را به مسئله های کوچکتری تبدیل کنید و هر یک را بصورت جداگانه ای حل کنید تا هم از سردرگمی مسائل بزرگ در بیایید و هم خیلی راحتتر مسئله های را حل کنید.

حتی زانی که ما در حال حل مسئله های میکروسرویس ها هستیم، باز میتوانید آن ها را به مسئله های کوچک تری تبدیل کنیم و بجای آن که یک سیستم یکپارچه بزرگی را راه اندازی کنیم، میتوانیم چند سیستم کوچکتر خلق کنیم و آن ها در کنار همدیگر قراردهیم و سیستم یکپارچه خود را راه اندازی کنیم، در این صورت می‌توان مدیریت بهتری روی تمامی قسمت‌ها داشت و تیم‌های توسعه مختلفی برای بخش‌های متفاوت ایجاد کرد.

میکروسرویس چیست؟ در چند سال اخیر تکنولوژی‌های مبتنی بر میکروسرویس از اهمیت و محبوبیت بسیار زیادی برخوردار شده است. پس باید نتیجه گرفت که میکروسرویس بهترین راه‌حل برای توسعه اپلیکیشن‌های بزرگ و پیچیده است و در حال حاضر بیشتر شرکت‌های بزرگ دنیا از میکروسرویس ها استفاده میکنند.

به این نکته هم توجه کنید که استفاده از میکروسرویس ها در پروژه های کوچک کار بسیار پر دردسری است.

حال سوالی که پیش خواهد آمد این است که کدام یکی از زبان‌های برنامه نویسی  بیشترین سازگاری را با الگوهای میکروسرویس دارند؟

هدف از مقاله میکروسرویس چیست؟ هدف از این مقاله اکسپلوریت معرفی ۵ زبان برنامه نویسی برای برنامه نویسی میکروسرویس ها است که با معرفی کردن آن‌ها می‌توانید در انتخاب ابزار ایده‌آل‌تان آن‌ها را نیز در نظر بگیرید.

اما قبل از معرفی زبان ها باید کمی با این معماری آشنا شویم و بفهمیم که میکروسرویس چیست و چه مشکلی را برای ما حل می‌کند؟

میکروسرویس چیست؟

در ساختار میکروسرویس ها هر اپلیکیشن بزرگی به جای آنکه به صورت یکپارچه و در یک واحد گسترده توسعه پیدا کند به صورت تکه کد های جداگانه و در قسمت‌های مختلف برنامه نویسی میشوند و هر قسمت نیز دارای پردازش مختص خود بوده و از ساختار و حجم نسبتا سبک خود برخوردار است. هر یک از بخش‌های مختلف یک میکروسرویس می‌تواند توسط زبان‌های برنامه نویسی مختلف نوشته شده و در نهایت چیزی که مهم است داده‌ای است که میکروسرویس تولید کرده و فرایند پیاده‌سازی آن است.

مزایای استفاده از میکروسرویس ها

 • تطبیق‌پذیری آسان‌تر: زمانی که تکنولوژی‌های جدیدی را در اپلیکیشن خود استفاده می‌کنید با در نظر گرفتن معماری میکرو سرویس همه چیز به سادگی ادغام شده و قسمت‌های مختلف تطبیق‌پذیر خواهند بود.
 • ماژول‌های کوچک: هر اپلیکیشن در دنیای میکرو سرویس به قسمت‌های کوچک‌تری تقسیم شده و در نهایت این موضوع روی بهینه بودن و مدیریت آسان‌تر تاثیر می‌گذارد.
 • استقلال در مقیاس‌بندی: هر کدام از بخش‌های میکرو سرویس می‌تواند به صورت جداگانه مقیاس‌دهی شود. (افقی و عمودی)
 • قابلیت DURS: هر کدام از سرویس‌های معماری میکرو سرویس به صورت جداگانه قابلیت اجرای عملیات‌های Deployed, Updated, Replaced & Scaled را دارند.
 • تاثیرناپذیری: از آنجایی که هر سرویس به صورت مستقل عمل می‌کند در نتیجه وقتی بخشی از آن آسیب ببیند روی دیگر قسمت‌ها تاثیرگذار نخواهد بود.

مشخصات یک تکنولوژی مناسب برای میکروسرویس

درست است که در ساختار میکرو سرویس ها، شما قابلیت استفاده از زبان‌ها و تکنولوژی‌های مختلف برنامه نویسی را خواهید داشت. اما این به آن معنا نیست که استفاده از هر روشی می‌تواند کار آمد باشد. به همین دلیل در زمان انتخاب یک تکنولوژی برای میکرو سرویس باید بتوانید مشخصات حیاتی را در آن‌ها ببینید. اصلی‌ترین این مشخصات را می‌توانید در لیست زیر مشاهده بکنید.

میکروسرویس چیست؟

 1. یکپارچه بودن و بهره‌گیری از ویژگی‌های داخلی مناسب
 2. پشتیبانی از خودکارسازی
 3. ماژولار بودن
 4. پشتیبانی از قابلیت‌های ادغام‌پذیری مداوم
 5. استفاده از کتابخانه‌های استاندارد
 6. قابلیت مستقل بودن در فرایند دیپلوی

بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی برای توسعه میکروسرویس ها

میکرو سرویس ها را می‌توان با استفاده از زبان های بسیار زیادی اجرا کرد (جاوا، پایتون، نودجی‌اس، asp.net و گولنگ) تنها چند مورد از این زبا ها هستند که کاربرد بسیار زیادی نیز در بین برنامه نویسان برای اجرای میکرو سرویس ها دارد.

۱- جاوا (java)

جاوا یک زبان برنامه نویسی کمل بوده و در مسائل بسیار زیادی استفاده می شود. وجود فریمورک‌های قدرتمند جاوا را برای کارهای مربوط به میکرو سرویس مناسب کرده است. در زمان توسعه اپلیکیشن‌ها و ساختار‌های پیچیده زبان جاوا می‌تواند انتخابی بسیار مناسبی باشد.

جاوا

در زیر می‌توانید چهار مورد از فریمورک‌های جاوا برای توسعه میکرو سرویس ها را مشاهده کنید:

 1. Spring Boot: محبوب‌ترین فریمورک جاوا برای توسعه سمت سرور
 2. Dropwizard : یک میکروفریمورک فوق حرفه‌ای برای جاوا که از ویژگی‌های اصلی آن ساده و سریع بودن است.
 3. Restlet: با استفاده از این کتابخانه می‌توانید APIهای بهتری را ایجاد بکنید که از معماری REST نیز پشتیبانی می‌کند.
 4. Spark: بهترین فریمورک میکرو سرویس که در کنار جاوا و کاتلین می‌تواند در توسعه وب اپلیکیشن‌ها به شما کمک بکند.

۲- گولنگ (GoLang)

اگر قصد دارید پروژه کنونی‌تان را به صورت بهتری توسعه داده و کارایی آن را بالاتر ببرید در نتیجه گولنگ برای شما خواهد بود. گولنگ از ویژگی‌های منحصر به فردی برخوردار است که هر کدام از آن‌ها در توسعه اپلیکیشنی سریع‌تر و بی نقص‌تر به شما کمک می‌کند. برای مثال اگر فکر می‌کنید به ویژگی‌هایی مانند پردازش بلادرنگ و کانکارنسی نیاز دارید Golang می‌تواند به بهترین شکل به شما کمک بکند.

زبان Go (GoLang)

زبان Go (GoLang)

 1. GoMicro – یک فریمورک RPC است که با قابلیت‌هایی مانند load-balancing، Server packages، Message Encoding و… همراه است.
 2. Go Kit – Go kit شامل همان قابلیت‌های GoMicro است با این تفاوت که ویژگی‌های جدیدی نیز به همراه دارد.

۳- پایتون (python)

پایتون محبوب‌ترین زبان برنامه‌نویسی در دنیای وب به حساب می‌آید. از ویژگی‌های بسیار محبوب پایتون داشتن ماژول‌های بسیار زیاد، یادگیری ساده‌تر نسبت به دیگر زبان‌های برنامه‌نویسی، داشتن منابع یادگیری بسیار زیاد و… . به همین جهت مطمئنا پایتون می‌تواند با داشتن ابزارهای مختلف به شما در زمینه توسعه میکرو سرویس‌ها کمک بکند.

Python

Python

از جمله محبوب‌ترین فریمورک‌های پایتونی که در زمینه توسعه میکروسرویس می‌تواند به شما کمک بکند فلاسک، فالکون، باتل و FastAPI است.

۴- نودجی‌اس (nodejs)

نودجی‌اس یکی از محبوب‌ترین روش‌های توسعه میکروسرویس به شمار می‌رود که توسط افراد زیادی برای این کار مورد استفاده قرار می‌گیرد. نودجی‌اس تکنولوژی نسبتا سریعی بوده و به همین دلیل در زمینه اجرا درخواست‌های HTTP می‌تواند به خوبی عمل کند.

فریمورک‌های مختلف نودجی‌اس این قابلیت را به شما می‌دهند تا در سریع‌ترین زمان ممکن اپلیکیشن‌های مناسبی را ایجاد بکنید. اکسپرس‌جی‌اس نمونه‌ای عالی از این فریمورک‌ها به شمار می‌رود.

در پایان

هر زمان که قصد ایجاد ساختار میکروسرویس را داشتید این موضوع را در نظر بگیرید که بهترین تکنولوژی‌ها را بسته به نیاز خود انتخاب بکنید تا در ادامه مسیر به مشکل برخورد نکنید. هر چند معماری میکروسرویس از این مزیت برخوردار است که ایجاد تغییرات در آن ساده بوده و پیچیدگی خاصی را نمی‌طلبد.

چه امتیازی به این مقاله می‌دهید؟

از رای

بدون امتیاز


نوید سیفی
نوید سیفی عاشق کد و کدنویسی

پست های مشابه

دیدگاه و پرسش

 1. آیا شما هم علاقمند به برنامه نویسی میکروسرویس هستید؟

اکسپلوریت • کدنویسی حرفه ای و بدون دردسر
ما هر روز کلی مطالب آموزشی جالب در اینستاگراممون منتشر می‌کنیم! مشاهده پست های اینستاگرام